2019-02-06

Студенттерибиз Стамбулдагы 13-Эл аралык гастрономиялык фестивалда

Туризм жана мейманкана иштетүү жогорку мектебининин ресторан иши жана кулинардык ɵнɵр бөлүмүнүн 4 студенти жана биздин окуу жайдын окутуучусу Надира ТУРГАНБАЕВА 2015-жылдын 28-31-январында Түркиянын Ашпозчулар жана ашпозчулар федерациясы менен биргеликте уюштурулган 13-Эл аралык Стамбул гастрономия фестивалына катышты. TAŞFED) жана Бүткүл дүйнөлүк ашпозчулар ассоциациясы (WACS) .

32 өлкөдөн катышуучулар менен түрдүү категорияда уюштурулган сынактарга 1220сы студенттер жана жаштар болгон жалпы 2555 адам атаандаш катары катышты. Мындай чоң уюмга катышкан өлкөлөр кызуу таймашып, көрүүчүлөргө жагымдуу жана кызыктуу көз ирмемдерди тартуулашты.

Кошумчалай кетсек, университетибиз 4 мамлекет жана 23 команда катышкан фестивалдын эң кызыктуу жана таймаштуу таймашы болгон «Жылдын мыкты университети» номинациясында күмүш медалга ээ болду, мелдештин татаалдыгы жогору жана 70ке созулду. мүнөт. Мындай ийгиликке жетишүүгө шарт түзгөн Асел Сейтказиева, Канат Султанбеков, Азиза Халова жана Зыйнат Каримова аттуу студенттерибизге ыраазычылык билдиребиз.

Жеке таймаштарда негизги тамак жана ресторандык десерт категориясында Азиза Халова менен Канат Султанбеков күмүш, ал эми Зыйнат Каримова негизги тамак категориясында коло медалга ээ болушту. Буга чейин Кыргызстанга эки жолу келип, университетибиздин атынан Түркияда мелдешке катышып жаткан командабызга ар тараптуу колдоо көрсөткөн белгилүү ашпозчу Шефика ГҮНЙЕЛ консультациялык колдоо көрсөтүп, команданын ийгилигине чоң салымын кошкон.